Czytadło 9# Uchronić od zapomnienia

Jak tu pisać, jeśli jeszcze tkwisz umysłem w scenach z powieści, jeśli historia, którą opowiada pisarz jest zarazem tak przerażająca i wzruszająca? Próbuje, tak by emocje, jakie we mnie wywołała ta opowieść, nie uleciały. Jestem kilka godzin po skończeniu jednej z lektur, które zostaną ze mną na długo to – ,,Motyl” Lisy Genovy.

CAM00713

Historia niezwykła, choć fikcyjna. Opowiada o pięćdziesięcioletniej Alice Howland, która jest profesorem psychologii kognitywnej na Harvardzie, jest wybitna w swojej dziedzinie, odnosi sukcesy na wielu polach. Ma szczęśliwą rodzinę, męża Johna i trójkę dorosłych dzieci. Posiada również bolesną przeszłość, lecz nie o niej jest opowieść. Alice zauważa u siebie dziwne symptomy. Zaczyna zapominać słów, traci orientację w znanych miejscach, gubi swoje rzeczy. Te niepokojące objawy są tylko preludium do tego, co ją czeka. Diagnoza jest wyrokiem śmierci jej dotychczasowego życia. Pada hasło choroba Alzheimera. Bohaterka boryka się z brzemieniem, stopniowej utraty pamięci, erozji wspomnień, znaczeń i świadomości. Ma jedynie 50 lat, jest w pełni sił witalnych, a jednak jej organizm zwraca się przeciwko niej. Neurony, które są drogami prawidłowo funkcjonującego mózgu nie mogą się ze sobą komunikować. Słowa znikają, dłuższe wypowiedzi ulatują po kilku sekundach, bliscy ludzie to jedynie twarze w tłumie.

Autorka ukazuje świat choroby Alzheimera, zmagania z nią, walkę o godność, o swoje potrzeby. Bohaterka jest wspaniała w tym jak próbuje ze wszystkich sił spowalniać chorobę, minimalizować spustoszenia, jakie czyni w jej umyśle. Nie pozwala na tyle ile może, by zostały jej, choć okruchy samej siebie. Etapy od negacji, przez niedowierzanie, złość, bunt i rezygnację, aż po akceptację przebywamy razem z nią. Widzimy wpływ choroby na każdy aspekt jej życia, czytamy o trudnych relacjach rodzinnych i zawodowych.

Ta książka to zbiór emocji, uczuć i zachowań ludzi, którzy borykają się z dramatem, jakim jest nieuleczalna choroba. Pokazane są relacje łączące Alice z jej mężem oraz dziećmi, ich pomoc, zaangażowanie oraz zwątpienie i cierpienie. Książka uświadamia, że zarówno osobom z Alzheimerem jak i ich opiekunom zmienia się cały świat, jak jedni drugim są potrzebni i jak trudno jest zaakceptować kochaną osobę, którą kawałek po kawałku zabiera choroba.

Książka ogromnie mnie poruszała i wywarła niezatarte wrażenie, zarówno samą opowieścią, jak i kunsztem pisarskim, dokładnymi opisami zmagań z chorobą, za równo pod kątem przeżyć bohaterki, jak i medycznej oprawy. Lisa Genova stworzyła piękny portret kobiety walczącej i pragnącej żyć ponad wszystko, pokazała wzloty i upadki w tracie żmudnego procesu choroby. Ujęła mnie prostotą, z jaką opisywała kolejne elementy życia Alice, które zabierał Alzheimer. Obudziła niezwykłą życzliwość do ludzi, którzy niosą na swoich barkach bagaż tej choroby.

Lektura ,,Motyla” uświadomiła mi jeszcze jedno, istotą życia jest zdrowie. To dzięki dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej mam siłę mierzyć się z wyzwaniami, realizować marzenia i być tym, kim jestem. Zdrowie jest ogromną wartością, o której tak łatwo zapomnieć w pogoni za pracą, pieniędzmi i karierą. Współczesny świat nie ceni zdrowia, upomina się o nie dopiero wtedy, gdy często jest już za późno na jego ratowanie. Osoby doświadczające choroby nie wybrały jej, spotkała je tak po prostu i może doświadczyć każdego z nas. Dlatego warto pamiętać, jak wielką wartością jest dzisiejsza chwila, która sama w sobie już nigdy się nie powtórzy.

Zachęcam do przeczytania ,,Motyla”, jeśli chcesz się przekonać co to znaczy złamane życie, walka i czerpanie z chwil mimo zapomnienia, które ogarnia zatłoczony złogami beta- amyloidu 42 mózgu, sięgnij po tę książkę.

,,Być może nigdy nie będzie mi dane odzyskać tego, co straciłam , jednak mogę utrzymać to, co mam, ponieważ nadal posiadam wiele. Proszę, nie postrzegajcie nas przez pryzmat naszej choroby i nie skreślajcie”(Genova, 2011, s.301).

Obecnie w kinach można obejrzeć filmową ekranizację ,,Motyla” – pod tytułem, Still Alice”.

PG

CAM00715

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Czytadło 9# Uchronić od zapomnienia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s