Czytadło 7# Autyzm. Dla dzieci i dla dorosłych

,,Za­nim potępisz człowieka za je­go in­ność, zde­finiuj wpierw czym jest nor­malność i po­każ jak sam zgod­nie z nią żyjesz. „ Seneka 18

Roksana Jędrzejewska – Wróbel ,,Kosmita”

126014kosmita-rokasana-jedrzejewska-okladka

Książka niezwykła, zadziwiająca i bardzo mądra. Opowiada o życiu rodziny, której syn jest dotknięty autyzmem. Bohaterką całej opowieści jest Ola, siostra Kosmity – Kacpra, całą historię oraz wszystkie zdarzenia poznajemy z jej perspektywy. Początkowe wyczekiwanie na młodszego brata, radość z jego przyjścia na świat i późniejsze zdziwienie, że chłopczyk nie jest taki sam jak inne dzieci, jak określiła go koleżanka Oli ,,jest chyba popsuty”.

Kacper nie patrzy w oczy, nie bawi się z Olą zabawkami, nie chce siedzieć przy stole i jeść jej ulubionych potraw. Woli układać rzędy samochodzików i bawić się sznurówkami. Nie uśmiecha się i nie mówi. Życie rodziny zmienia się i to diametralnie, nowy członek familii jest inny od pozostałych dzieci. Ola określa go kosmitą, ponieważ nikt go nie rozumie i prawdopodobnie on nie rozumie innych ludzi. Poznajemy kolejne etapy życia z chorobą, od początkowej niewiedzy i niedopuszczania myśli przez rodziców o chorobie syna, przez powolne godzenie się z diagnozą, codzienne zmaganie się z innością Kacpra, aż po stopniowe przyzwyczajanie się, reorganizowanie dotychczasowego życia.

Książka jest napisana wspaniałym prostym językiem, ma być pomocą szczególnie dla rodzeństwa dzieci z autyzmem. Opowiada o próbach nawiązaniu kontaktu Oli z Kacprem, jej frustracji i rozczarowaniach, kiedy wspólna zabawy kończy się katastrofą, a próby komunikacji są niemożliwe. Pokazuje uczucia dziewczynki do brata, rodziny i jej próby zrozumienia choroby Kacpra, jak i przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. W książce są również zamieszczone listy pisane z perspektywy Kacpra- Kosmity mówiące o jego emocjach, nierozumieniu zachowań innych ludzi, strachu przed dźwiękami, nieznanymi pomieszczeniami. Dzięki temu, że tekst książki był konsultowany ze specjalistami zajmującymi się diagnozą i terapią autyzmu mamy tu autentyczne odniesienia do życia ludzi z tym problemem.

Czytając historię rodzeństwa możemy cieszyć oczy zabawnymi ilustracjami pani Jony Jung, które dodają książce atrakcyjnej oprawy, szczególnie, że była pisana głównie z myślą o dzieciach.

Lektura tej książki dostarcza wielu przeżyć, od zdziwienia do wzruszenia. Pokazuje, czym jest autyzm w sposób zrozumiały dla innego dziecka. Może być bardzo dobrą pomocą dla rodziców, których rodziny zmagają się z tą chorobą, tak by wyjaśniać pozostałym ograniczenia i możliwości ich braci czy sióstr. Informacje przybliżają to tajemnicze sformułowanie – autyzm- obalają mity i pokazują jak można żyć z tą chorobą, nawiązać kontakt z takimi osobami i nauczyć się ich akceptować takimi, jakimi są.

Link do wersji PDF: http://www.ingdzieciom.pl/pdf/Kosmita.pdf

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Czytadło 7# Autyzm. Dla dzieci i dla dorosłych

  1. Czytając Twoją recenzję, miałam w głowie „muszę kupić, muszę znaleźć” i nawet nie wiesz, jak się ucieszyłam, kiedy zobaczyłam link do pdfa na końcu 🙂 Jeszcze dzisiaj wrzucam na czytnik, bo bardzo mnie zachęciłaś 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s