Czytadło 6# W świecie bogów

,,Amerykańscy Bogowie” Neil Gaiman

Książka z tych gdzie nie wiesz, kiedy świat realny przechodzi w niespodziewaną fantazję i znikają prawa rządzące rzeczywistością. Wtedy wkrada się nutka irracjonalnej, zagadkowej baśni.

Bohaterem jest Cień, właśnie wychodzi z więzienia, myśli o swojej żonie, do której pragnie wrócić, zastanawia się nad nowym życiem. Jednak nie będzie mu dane spotkanie z nią. Choć może nie do końca, jest to prawda. Spotkają się, lecz w nieco dziwnych wcieleniach.

Sprawy przyjmują nieoczekiwany obrót, a Cień poznaje zagadkowych ludzi m.in.- Pana Wenesday’a. Kim jest przyszły pracodawca głównego bohatera?– tego do połowy książki nie wiemy ani my- czytelnicy, ani Cień. Najważniejsze jest to, że, od kiedy bohater poznaje swojego przyszłego pracodawcę, nic już nie będzie w jego życiu takie same, a rzeczywistość nabierze nowych kolorów. Pan Wenesday zaprasza Cienia do współpracy, chce by go bronił, załatwiał dla niego różne sprawy oraz był jego prawą ręką. To, co Cień wie o Wenesday’u to to, że jest on prawdopodobnie niezłym oszustem, ma dość wytworne maniery, duży pociąg do kobiet i niezwykłych przyjaciół, którzy są nie do końca ludzcy.

Co to znaczy? Dowiecie się jak przeczytacie. Książka zachwyca barwnymi opisami, ciekawymi dialogami i dość wartką akcją. Wciąga od pierwszej minuty, pochłaniając coraz bardziej. Pisana jest jasnym i dość czytelnym językiem. Znajdziemy tu odniesienia do mitów, słowiańskich bogów, czy motywy uchwytne we współczesnej popkulturze. Bohater, który nas prowadzi przez niezwykły świat wykreowany przez Gaimana jest tak jak my, nie bardzo świadomy, co zaraz się wydarzy. Przyjmuje to, co daje mu los, ponieważ nie ma nic do stracenia…

Książka dobra na jesienne wieczory, gdy chcemy oderwać się od codziennych spraw i przenieść w nie do końca realny świat.

DSC04946

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s